W Truskawcu w sierpniu 1931 r., w pensjonacie prowadzonym przez zakonnice grekokatolickie dokonano udanego zamachu na Tadeusza Hołówkę – znanego polskiego polityka, działacza BBWR oraz twórcę i najwybitniejszego działacza ruchu prometejskiego. Tadeusz Hołówko należał do najaktywniejszych zwolenników współpracy polsko – ukraińskiej i opowiadał się za zniesieniem opresyjnej polityki prowadzonej przez władze II RP wobec mniejszości ukraińskiej. Zamachu dokonali członkowie lokalnej komórki OUN z polecenia najwyższych władz tej organizacji. Istnieje także uzasadnione i racjonalne podejrzenie, iż za za zamachem stały sowieckie służby(NKWD),którym bojowcy z OUN posłużyli za narzędzie do osiągnięcia zamierzonego celu – zantagonizowania społeczności polskiej i ukraińskiej oraz „wymierzenia sprawiedliwości” najwybitniejszemu działaczowi ruchu prometejskiego, którego celem było „sprucie po szwach narodowościowych sowieckiego imperium”.
BALNEOLOGICZNY KURORT TRUSKAWIEC
Truskawiec
- 4 komentarze
- Przeczytano: 6 523
NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości, Uzdrowiska / BALNEOLOGICZNY KURORT TRUSKAWIEC
STRESZCZENIE
Balneologiczny kurort Truskiewiec – unikalne uzdrowisko położone na przedgórzu Karpat Ukraińskich w dolinie rzeki Worotyszcze. Swoją sławę zawdzięcza występowaniu wód o wysokiej mineralizacji. W okresie międzywojennym ważny balneologiczny kurort Polski, często porównywany z Krynicą. W czasach socjalistycznych jeden z najważniejszych kurortów ZSRR. Niejednokrotnie porównywany do takich radzieckich kurortów jak: Soczi, Suchumi, Batumi, Kisłowodsk oraz Jałta.
Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.
KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości, Uzdrowiska 16 grudnia, 2010, 21:21
Truskawiec / Трускавець, jest balneologicznym kurortem o międzynarodowym znaczeniu. Położony jest w Obwodzie Lwowskim na przedgórzu Karpat Ukraińskich w dolinie rzeki Worotyszcze (basen rzeki Dniestr) na wysokości 400 m.n.p.m. Swoją sławę zawdzięcza występowaniu wód o wysokiej mineralizacji, wśród których najcenniejszą jest „Naftusia” / „Нафтуся” (od ukraińskiego słowa nafta – ropa naftowa). Jest to siarkowodorowa szczawa alkaliczno-ziemna.
Lecznicze właściwości mineralnych wód Truskawca były znane od dawna. Jako pierwszy opisał je królewski lekarz Wojciech Oczko w 1578 roku. Następnie Gabriel Żączyński, autor podręcznika wydanego w 1712 roku pod tytułem „Historia Naturalna”, napisał, że w tym okresie na terenie Truskawca i okolic Drohobycza wydobywano ropę naftową, a wodę, która jej towarzyszyła pili miejscowi chłopi w celu leczenia wielu chorób. Oficjalnie balneologiczną funkcję Truskawcu nadano w 1827 roku, kiedy po serii badawczych wierceń w celu odnalezienia zasobów ropy naftowej, geolodzy odkryli jeszcze kilka źródeł wody.
Woda z każdego źródła różniła składem chemicznym i nadawała się do leczenia różnych schorzeń. W okresie panowania Habsburgów bardzo dbano o dynamiczny rozwój kurortu oraz dużo inwestowano. Między innymi wybudowano tutaj pijalnie wody, pensjonaty i założono park zdrojowy.
A w 1909 roku do Truskawca została doprowadzona kolej i wybudowano dworzec. W taki sposób kurort otrzymał bezpośrednie kolejowe połączenie ze Lwowem, Wiedniem, Krakowem, Pragą i Berlinem.
W okresie międzywojennym Truskawiec był ważnym, balneologicznym kurortem Polski, często porównywanym z Krynicą. Wypoczywał tutaj między innymi Józef Piłsudski i prezydenci II RP. Na Pomiarkach w okolicy kurortu wybudowano duże kąpielisko, w okolicy którego urządzono korty tenisowe i place sportowe. Brzegi jeziora pokryto złocistym, morskim piaskiem. Szybko rosła popularność kurortu. W 1923 roku wypoczywało tutaj 6 080 osób. W ciągu czterech następnych lat ta liczba się podwoiła i w 1927 roku notowano 12 633 osób. Sezon 1933 roku odznaczył się największą liczbą odwiedzających – 17 000 osób.
Druga wojna światowa przyniosła w Truskawcu wielkie zniszczenia i upadek. Piękne pensjonaty i wille zamieniono na szpitale wojskowe, dokąd z linii frontu przywożono rannych żołnierzy. Miasto zaczęło pełnić funkcję ośrodka regeneracji wojskowych. Ucierpiało też Muzeum Przyrodnicze, zbiory którego wywieziono w głąb ZSRR.
Po zakończeniu II wojny światowej miasto-kurort przeszło pod zarząd Ministerstwa Ochrony Zdrowia ZSRR. Władze radzieckie zleciły odbudowę i rekonstrukcję miasta, nacjonalizację całego mienia oraz budowę nowych wielopiętrowych kompleksów sanatoryjnych. Wybudowano dwie pijalnie wody w obrębie parku zdrojowego. W czasach socjalistycznych Truskawiec był jednym z najważniejszych balneologicznych kurortów ZSRR. Był niejednokrotnie porównywany do takich kurortów jak: Soczi, Suchumi, Batumi, Kisłowodsk, Jałta i innych. Wypoczywały tutaj corocznie setki tysięcy kuracjuszy z całego bloku socjalistycznego.
Od 24 sierpnia 1991 roku, Truskawiec znajduje się w obrębie niepodległej Ukrainy i funkcjonuje w ramach gospodarki rynkowej. Wg stanu na 2009 rok funkcjonowało w jego obrębie 19 sanatoriów oraz 20 pensjonatów, które mogły razem przyjąć do 15 tys kuracjuszy. Zgodnie z informacją zamieszczoną na oficjalnej stronie internetowej miasta Truskawiec, liczba obiektów noclegowych intensywnie wzrasta w związku z inwestowaniem w infrastrukturę hotelową inwestorów zagranicznych. Za przykład może posłużyć wybudowanie w 2008 roku pięciogwiazdkowego Hotelu Rixos. Dodatkową szansą dla rozwoju Truskawca stało się wybranie tego miasta na miejsce treningów oraz noclegów dla drużyn piłkarskich, które będą brały udział w meczach odbywających się we Lwowie w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.
Ciekawostką jest fakt, iż 1 stycznia 2000 roku w Truskawcu została powołana do życia – specjalna strefa ekonomiczna „Kurortopolis Truskawiec” / „Курортополіс Трускавець”. Powołano ją na 20 lat w granicach administracyjnych miasta. Jest to jedyna tego typu strefa na Ukrainie. Do priorytetów funkcjonowania tej strefy, należą:
- sprzyjanie inwestycyjnej i innowacyjnej działalności;
- podwyższenie jakości sanatoryjno-kurortowego leczenia;
- rozwój turystyki oraz przyśpieszenie reformowania kurortu;
- koncentracja materialnych i finansowych dóbr;
- likwidacja problemów o charakterze ekologicznym.
TAGI ARTYKUŁU
KOMENTARZE DO ARTYKUŁU
DYSKUSJA JUŻ TRWA
DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ
Jurij napisał/ła, 7 czerwca, 2012 , 09:09
Ostatnio badam okres przed wojenny ( a raczej międzywojenny ) regionu Drohobycza i Truskawca i niestety wszędzie jest wiele zbrodni ludzkich.
Najgorzej, że zazwyczaj cierpią ludzie, którzy chcieli zrobić coś dobrego, którzy stanowili inteligencję i mieli wyłącznie dobre zamiary.
Trudne czasy zmian i rewolucji społecznych, którzy nie wszyscy zdołali przeżyć.
Szlachetny cel połączyć narodowości które kiedyś żyły w dobrej zgodzie. Dziel i rządź niestety jest częściej wykorzystywanym narzędziem.
Artur Ziaja napisał/ła, 7 czerwca, 2012 , 15:36
Jeżeli byłby Pan zainteresowany postacią i dziełem Tadeusza Hołówki – postaci arcyciekawej i nietuzinkowej, polecam jego biografię pióra Iwo Werschlera pt. ” Z dziejów obozu belwederskiergo. Tadeusz Hołówko – życie i działalnośc”, wydaną w latach 80 – tych ubiegłego wieku.
Maryla napisał/ła, 10 maja, 2018 , 10:25
Byliśmy w sierpniu 2016r i w sierpniu 2017r. w Truskawcu. Kurort w 100% i ośrodek rehabilitacyjny ” SZACHTAR” pojechalibyśmy jescze nie raz ale nie wiemy w jakim biurze mamy załatwiać. Pomóżcie najlepiej we wrześniu na początku.
PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ
DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI
O Stronie
NieznanaUkraina.pl
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie
Komentarze
- Małgorzata napisał w BALNEOLOGICZNY KURORT NIEMIRÓW :
Mój pra pra pra dziadek urodził się w Niemirowie w 1865 r. Rodzina Jego matki ( Lechańska Rozalia) z tamtąd… - Valentina napisał w KRZEMIENIEC : MIASTO RODZINNE JULIUSZA SŁOWACKIEGO :
Hi, how can I get information about the towns in Kremenets by 1920th? I want to know about m'y roots.… - Pan Prozak napisał w SAMBOR :
Tak. To było kiedyś pięknie miasto! No to co zrobili z domem sokoła w czasie sowieckich to jak byś miałi… - Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś? - tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z… - Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości… - Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
WYSZUKAJ
NA STRONIE
INFORMACJE
Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner
POPULARNE
Artykuły, które przeczytano najwięcej razyCO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 163 247
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 81 398
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 77 357
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 62 269
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 61 942
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 58 474
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 45 830
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 40 085
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 39 203
PRZED PODRÓŻĄ : 33 717
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 32 854
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 32 774
ZNANI UKRAIŃCY : 30 886
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 28 597
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 28 353
Napisz komentarz