Majdan to rzeczywiście miejsce przepiękne. Już w okresie międzywojennym przyciągał letników z całego woj. lwowskiego i nie tylko.
Chciałabym tylko sprostować informację dot. kościoła. To nie niemiecka kircha z XIX w., tylko polski kościół, którego budowę rozpoczęto w 1938 r., a ukończono przed samą wojną, nie zdążono go jednak poświęcić. Kiedy w Majdanie zabrakło Polaków, zmienił, niestety, swoje przeznaczenie. Inicjatorem budowy kościoła był inż.K.Wilimowski, pracownik firmy „Godulla”, która przekazała parcelę pod budowę. Spółka „Godulla” z Górnego Śląska na przełomie lat 1929-1930 nabyła część majątku barona Jana Liebiga (poprzedniego właściciela) i prowadziła na tym terenie eksploatację drewna. Wspomniane budynki stanowiły siedzibę dyrektora i kadry kierowniczej spółki.
Majdan dla odróżnienia od innych licznych miejscowości o tej samej nazwie nazywano Majdanem Żelaznym ze względu na miejscowe złoża rudy. Około 1820 roku powstały tam kuźnie (poniżej kościoła w parku koło siedziby nadleśnictwa zachował się piec zwany „mnichem” do wytopu rudy pochodzący z pocz. XIX w.). Do pracy w nich zostali sprowadzeni robotnicy, którzy osiedlili się w Majdanie, a w jego pobliżu powstała osada cieśli Malmanstal, nazywana przez miejscowych Kolonią.
W okresie międzywojennym Majdan był jedną z nielicznych wsi w pow. drohobyckim o zdecydowanej przewadze ludności polskiej. Moi przodkowie przybyli do Majdanu na pocz. XIX wieku i żyli tam aż do 1945 r.
Teraz ja tam jeżdżę od ponad 20 lat i cieszę się, że coraz więcej turystów odkrywa nasz piękny Majdan.
NIEZNANA WIOSKA MAJDAN
- 11 komentarzy
- Przeczytano: 7 979
NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Podróże, Polecane / NIEZNANA WIOSKA MAJDAN
STRESZCZENIE
Majdan / Майдан jest to wieś położona w obwodzie lwowskim w obrębie Parku Narodowego „Beskidy Wschodnie”. Miejscowość posiada idealne warunki do uprawiania turystyki oraz dużą dostępność komunikacyjną. Majdan jest unikalnym miejscem na wypoczynek, zwłaszcza dla miłośników biwaków.
Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.
KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Podróże, Polecane 16 stycznia, 2011, 01:05
Majdan / Майдан jest to wieś położona w obwodzie lwowskim w obrębie Parku Narodowego „Beskidy Wschodnie” (do 1999 roku w obrębie Parku Krajobrazowego „Majdan”). Stanowi strefę regulowanej oraz stacjonarnej rekreacji Parku Narodowego. Geograficznie ta malownicza wieś położona jest w obrębie Zewnętrznych Karpat Wschodnich, zbudowanych z fliszu karpackiego.
Miejscowość posiada idealne warunki do uprawiania turystyki górskiej (górskie szlaki turystyczne), turystyki poznawczej i kulturowej. W licznych lodowatych rzeczkach spływających ze stoków Beskidów Lesistych, występuje Pstrąg Karpacki oraz inne gatunki ryb, między innymi okonie i różnego typu „płotki”.
W 2010 roku na teren Parku Narodowego „Beskidy Wschodnie” przywieziono częściowo z Polski oraz Hiszpanii stado Żubrów Europejskich w celu osiedlenia zwierząt na terenie parku. Stado obecnie liczy 20 osobników oraz wykazuje gotowość do prokreacji, co świadczy o aklimatyzacji zwierząt.
Ciekawym obiektem jest były polski kościół w Majdanie, nigdy niestety nie został użyty jako kościół. Po zakończeniu wojny, lokalna ludność została deportowana, a kościół przekazany pod zarząd władz radzieckich. W czasach ZSRR w obiekcie funkcjonował hotel oraz restauracja. Obecnie obiekt stanowi własność prywatną.
Innym unikalnym obiektem jest „Myśliwska Willa”, pochodząca z XIX wieku. Należała do wybuchu II wojny światowej lokalnemu przedsiębiorcy oraz właścicielowi tych terenów. Uwagę miłośników architektury zasługuje również jeden z budynków zarządu parku, który jest klasyczną karpacką budowlą drewnianą.
Zaplecze gospodarcze i gastronomiczne realizują liczne prywatne sklepiki, w których turyści mogą kupić wszystkie niezbędne dla odpoczynku produkty po niskiej i dostępnej cenie. W sklepach można kupić wszystko – poczynając od produktów żywnościowych, a kończąc alkoholem i tytoniem.
Istnieje możliwość zakupu u lokalnej ludności: świeżego domowego nabiału, grzybów, jagód, warzyw i drewna. Miłośnicy ostrych wrażeń – mogą kupić lokalnej produkcji „bimber”, którego w Majdanie nie jest brak.
Majdan jest unikalnym miejscem na wypoczynek, zwłaszcza dla miłośników biwaków.
Liczne trawiaste łąki, czyste źródła oraz przejrzyste lodowate rzeczki, malownicze ściany kamienne oraz fliszowe osypiska – tworzą niepowtarzalne pejzaże. Łąki oraz duże zapasy drewna w przy korycie rzeki, które w okresie ulewnych deszczy są transportowane i osadzane, są idealną bazą na obóz namiotowy. Bliskość parku narodowego, szlaki turystyczne, rzeki, góry, pejzaże, a także dostępność komunikacyjna, to jedynie początek długiej listy atutów, które ta malownicza miejscowość posiada.
Dojazd
Majdan leży na drodze rejonowej, która łączy aglomerację Drohobycko-borysławską z miastem Turka (rejon Turczyński), co daje dużą dostępność komunikacyjną tego pięknego zakątka rejonu drohobyckiego. Bezpośrednio przy niemieckiej świątyni znajduje się pętla autobusowa. Nieodmiennie sama podróż przestarzałym, klasycznym, autobusem LAZ-695 / ЛАЗ-695, który podąża trasą Drohobycz-Majdan-Drohobycz już około 30 lat, codziennie o tej samej porze – będzie niezapomnianą frajdą oraz przeżyciem. Autobus kursuje codziennie z Dworca Autobusowego numer 2 (AC-2) w Drohobyczu, kierując się do wsi Majdan i z powrotem. Przejeżdża takie miejscowości jak: Borysław, Schidnycia, Kropywnyk oraz Rybnik.
Godziny odjazdu to:
- Drohobycz (AC-2) – 6:00, 14:00;
- Majdan (kircha) – 8:00, 16:00.
Godziny należy sprawdzić, mogą ulec zmianie.
Koszt przejazdu w jedna stronę jest nie drogi, a w wypadku spóźnienia się na transport, istniej dodatkowa możliwość dojazdu alternatywnym autobusem o relacji Borysław – Turka – Borysław, który kursuje dwa razy dziennie.
Dworzec autobusowy w Borysławiu
Autobus który zazwyczaj kursuję na tej trasie
TAGI ARTYKUŁU
KOMENTARZE DO ARTYKUŁU
DYSKUSJA JUŻ TRWA
DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ
tacjanna napisał/ła, 12 czerwca, 2011 , 14:19
Jurij napisał/ła, 16 czerwca, 2011 , 11:59
Dziękujemy bardzo za cenne informacje. W najbliższym czasie wprowadzimy zmiany do treści, wiedząc nowe rzeczy. Bardzo fajnie że możemy wspólnie zebrać więcej nowych ciekawostek. Bardzo liczymy na jeszcze inne informacje o tym regionie, jak i również zachęcamy do napisania własnego artykułu, który będzie cenny i ciekawy dla wszystkich, podzielenie się ciekawymi zdjęciami itp. Czy chciałabyś coś takiego zrobić?
Artur Czernych napisał/ła, 13 czerwca, 2011 , 20:40
Bardzo dziękuję, za taką ciekawą opowieść o Majdanie ! To fascynujące ! Temat całkowicie wyczerpany i dogłębnie opisany ! Szczerze, to ja będąc z Drohobycza, dowiedziałem się dużo nowego, szczególnie fakty dotyczące „Kościoła” przy pętli autobusowej ! Wkrótce zamieścimy na stronie jeszcze jeden artykuł, poświęcony „Biawakowaniu w Majdanie”, jak ? gdzie ? kiedy ? … mam nadzieję, że się spodoba wszystkim miłośnikom podróżowania ! Jeszcze raz dziękuję z opowieść ! Życzę wszystkiedo dobrego oraz serdecznie pozdrawiam w imieniu naszego twórczego kolektywu.
tacjanna napisał/ła, 16 czerwca, 2011 , 15:52
Witam! Ja mam napisany artykuł o dawnym Majdanie, który był już publikowany w Biuletynie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, mam też przedwojenne zdjęcia Majdanu (także polskiego kościoła, który wtedy wyglądał trochę inaczej), chętnie udostępnię posiadane materiały. A jak wszystko dobrze pójdzie, za tydzień znowu będę w „moim” Majdanie. Wybieram się też na Malmanstal i Widnohę.
Artur Czernych napisał/ła, 16 czerwca, 2011 , 19:03
Witam ponownie !! Chętnie zamieścimy Pani artykuł, podpisany Pani imieniem i nazwiskiem na naszej stronie internetowej 🙂 !! Dzisiaj ukazał się nowy artykuł o Majdanie „SZEŚCIODNIOWY BIWAK W NIEZNANEJ WIOSCE MAJDAN” ! Dla ludzi, który lubią biwakować w namiotach w uroczych Ukraińskich Karpatach ! Jeżeli Pani jest zainteresowana publikacją na naszej stronie, to proszę z nami skontaktować się mailowo lub poprzez formularz dostępny na strone !
No i oczywiście życzę udanej, pogodnej i dobrej podróży do rodzinnego Majdanu ! 🙂
Pozdrawiam serdecznie !
Mirek1965 napisał/ła, 1 kwietnia, 2014 , 09:05
Czy zrobicie Google Street View z lokalnych fotografii?
Elżbieta napisał/ła, 24 maja, 2019 , 21:49
Zbieram wszelkie informacje o Majdanie. Mój dziadek Michał Barszczowski urodził się w Majdanie jako syn Jana Barszczowskiego i Anieli Rybotyckiej. W opracowaniach wymienione jest nazwisko Rybotyckich zamieszkujących Malmanstal i pamietam,że mówiono iz Aniela pochodziła z kolonii.Teraz dopiero zrozumiałam co to za kolonia, to po prostu sasiadująca z Majdanem osada Malmanstal.Matka Jana była z domu Ważna( Ważny). I te nazwiska także wymieniane są wśród mieszkńców Majdanu. NIestety nigdzie nie natrafilam na nazwisko Barszczowski. Czy Pani zna jakieś materiały dotyczące mieszkańców Majdanu?
Bogumiła Kobeluch napisał/ła, 1 sierpnia, 2021 , 22:05
Witam . Poszukuje informacji o rodzinie Bocian .
Marcin C napisał/ła, 20 stycznia, 2023 , 14:24
Witam, mój dziadek Wacław Rybotycki mieszkał w Malmanstal. Ożenił się z Karoliną z domu Pachla. Szukam informacji o przodkach. Wie ktoś, czy istnieją jakieś księgi kościelne?
Pozdrawiam serdecznie
Ania B napisał/ła, 1 września, 2023 , 18:28
Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości Majdan. Może rodzina? A może zły trop.
tacjanna napisał/ła, 22 listopada, 2023 , 15:42
Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z XIX w. z parafii Dołhe i Rybnik (Archiwum Greckokatolickiego Biskupstwa w Przemyślu) w Archiwum Państwowym w Przemyślu, a wśród nich metryki naszych rzymskokatolickich przodków, bo w tamtych czasach nie było w Majdanie kościoła. Trzeba wejść na stronę Archiwum Państwowego w Przemyślu, w Skany on-line i w wyszukiwarce wpisać nr zespołu 142. Skany metryk są pod pozycją 56/142/0/6804. Tam są metryki do 1863 r. Trochę późniejsze są na stronie mormonów Family Search, a ostatnio archiwum lwowskie https://tsdial.archives.gov.ua/ zamieszcza skany z ziemi drohobyckiej, zamieściło zgony z Majdanu z lat 1809-1924. Trzeba wejść w E-Archives i Fond 618 w poz. 2790. Nazwisko Rybotycki występuje w tych metrykach, bo to była liczna rodzina, nazwisko pojawia się już na pocz. XIX wieku.
PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ
DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI
O Stronie
NieznanaUkraina.pl
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie
Komentarze
- Małgorzata napisał w BALNEOLOGICZNY KURORT NIEMIRÓW :
Mój pra pra pra dziadek urodził się w Niemirowie w 1865 r. Rodzina Jego matki ( Lechańska Rozalia) z tamtąd… - Valentina napisał w KRZEMIENIEC : MIASTO RODZINNE JULIUSZA SŁOWACKIEGO :
Hi, how can I get information about the towns in Kremenets by 1920th? I want to know about m'y roots.… - Pan Prozak napisał w SAMBOR :
Tak. To było kiedyś pięknie miasto! No to co zrobili z domem sokoła w czasie sowieckich to jak byś miałi… - Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś? - tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z… - Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości… - Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
WYSZUKAJ
NA STRONIE
INFORMACJE
Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner
POPULARNE
Artykuły, które przeczytano najwięcej razyCO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 164 882
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 82 353
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 78 357
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 62 544
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 62 433
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 58 617
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 46 322
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 40 925
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 40 480
PRZED PODRÓŻĄ : 33 984
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 33 149
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 33 082
ZNANI UKRAIŃCY : 31 162
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 30 059
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 29 195
Napisz komentarz