UŻHOROD : CO WARTO ZOBACZYĆ
- Brak komentarzy
- Przeczytano: 14 656
NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości / UŻHOROD : CO WARTO ZOBACZYĆ
STRESZCZENIE
Użgorod to piękne miasto na Zakarpaciu, w którym warto być! W Użgorodzie można zobaczyć najstarszy zamek na Zakarpaciu, muzea, katedrę, cerkwie oraz można zobaczyć inne ciekawe miejsca. Zapraszamy do obejrzenia!
Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.
KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości 7 maja, 2013, 17:18
Co warto zobaczyć w Użhorodzie
Użgorodski zamek. Najstarszy zamek na Zakarpaciu.
W wieku XI-XII była zbudowana kamienna fortyfikacja. Pałac ma wewnętrzny dziedziniec wydłubaną w skale studnią. W ścianach zostały potajemne przejścia, którymi można przechodzić z jednego poziomu pałacu na inny. Przy wejściu do zamku widać mocarnego Herkulesa, który zwycięża Lernejską jadowita hydrę. Posąg zrobiony w roku 1842.
Jeszcze jeden ciekawa figura, który znajduje się na podwórku zamku: Turul (sokół) drapieżny ptak który wzbija się. Krążą legendy o wiedźmach, Białej Pannie oraz inne.
Zakarpackie Muzeum architektury oraz bytu ludowego.
(pod murami Użgorodskogo zamku)
ul. Kapitulna, 33-a
Czynne codziennie, oprócz wtorku. Latem: od 10 – 18, na terytorium zamku można spacerować do 20:00. Zimą: od 9 – 17.
Terytorium ograniczone bastionami zamkowymi oraz krętym brzegiem. Oprócz tego, ekspozycja ma dużą kolekcję tworów sztuki tradycyjno-ludowej zwłaszcza – garncarstwa, kowalstwa, tkactwa, wyszywanki, wikliniarstwa, rzeźby.
Katedra
ul. Kapitulna, 9
Katedra była założona, jako świątynia rzymsko-katolika 16 lipca 1640 roku. Wnętrze dekorowane w stylu późnego baroku. Częściowo przechowują się malowidła z XVIII wieku, również malowidła F. Wydry, malarza którzy studiował we Włochach w latach 40 XIX wieku, który przywiózł na Zakarpacie zasady oraz metody włoskiego malowidła późnego baroku.
W podziemiu katedry znajduje się krypta z pochowaniem biskupów.
Upominki
ul. Korzo. Jest dużo sklepów oraz lokali.
Tutaj jest sporo ludzi, jest muzyka ulicznych muzykantów, oraz pod niebem – istna galeria robot zakarpatskich malarzy, tutaj pachnie kawa oraz bije się serce miasta.
Do I wojny światowej to żydowska część miasta.
Ogród Botaniczny
ul. I. Olbrachta
( w weekendy nie czynny)
Terytorium zajmuje obszar 3,8 hektarów, jest pomnikiem sztuki ogrodowo-parkowej znaczenia państwowego. Jest 3 900 rodzajów oraz gatunków roślin gruntu otwartego oraz 1 100 cieplarnianych.
Regionalne muzeum malarskie im. J. Bokszaja
plac Żupanatski, 3.
Kolekcja zakładu mieści – ponad 2 000 eksponatów: malowidło, rzeźbiarstwo, malarstwo obrazów świętych. W ekspozycja mieści przedstawia prace wybitnych osób Ukrainy.
Kościół św. Georgia
ul. Woloszyna
NOCLEGI W UŻGORODZIE
Poniżej można wyszukać i porównać różne propozycje noclegów w Użgorodzie
Pochodzenie nazwy Użgorod
Według dokumentów historycznych, miasto od pierwszej wzmianki, aż do końca pierwszej wojny światowej miało tylko jedną nazwę: Ungvar (modyfikacja Hunkbar, Hungvar, Onhvar).
Nazwa składa się z dwóch części: „Ung” i „war”. Z powodu drugiej części naukowcy są zgodni, bowiem słowo „war” w języku węgierskim znaczy umocnienie, forteca, zamek.
Istnieje wielka debata etymologii słowa „Ung”. W 1860 roku jeden z pierwszych historyków Meysarosh Caro (1821/90) stwierdził, że „Ung” podobno oznacza „szybki”. Jeden z naukowców Ede Mauks, w oparciu o fakt, że wśród ludów koczowniczych tureckich plemiennych wodzów nazwano „Ong”.
Jeden z przywódców dawnych ugrów na końcu IX – początku X wieku zagarnął miasto Użhorod i Fort (Miasto) po nim otrzymał nazwę „Onhvar” („Ungvar”).
Jan Rakowski uważał, że nazwa Ungvar bardziej słowiańska niż Użhorod oraz pochodzi z takich słów jak Ug (Ung), co oznaczy, Południe (rzeka Ung (Ug w języku słowackim) dzisiaj Uż, płynie na Połudzeń) oraz słowo „towar „(tworzenie, twierdza, twierdza), z którego wypadła litera „T „i otrzymaliśmy war. W wieku XIX w końcu powstaje nazwa Użgorod, przez w zamianą części „Ung” na „Uż”, a węgierskiego „war” (zamek, fortyfikacja) na przetłumaczono (z błędem) miasto.
Po wojnie I światowej miasto istnieje jako Użgorod.
TAGI ARTYKUŁU
KOMENTARZE DO ARTYKUŁU
MOŻESZ ZAMIEŚCIĆ PIEWSZY KOMENTARZ
I ROZPOCZĄĆ CIEKAWĄ DYSKUSJĘ
O Stronie
NieznanaUkraina.pl
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie
Komentarze
- Małgorzata napisał w BALNEOLOGICZNY KURORT NIEMIRÓW :
Mój pra pra pra dziadek urodził się w Niemirowie w 1865 r. Rodzina Jego matki ( Lechańska Rozalia) z tamtąd… - Valentina napisał w KRZEMIENIEC : MIASTO RODZINNE JULIUSZA SŁOWACKIEGO :
Hi, how can I get information about the towns in Kremenets by 1920th? I want to know about m'y roots.… - Pan Prozak napisał w SAMBOR :
Tak. To było kiedyś pięknie miasto! No to co zrobili z domem sokoła w czasie sowieckich to jak byś miałi… - Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś? - tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z… - Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości… - Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
WYSZUKAJ
NA STRONIE
INFORMACJE
Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner
POPULARNE
Artykuły, które przeczytano najwięcej razyCO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 164 972
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 82 407
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 78 431
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 62 577
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 62 443
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 58 631
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 46 363
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 40 971
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 40 560
PRZED PODRÓŻĄ : 33 998
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 33 167
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 33 099
ZNANI UKRAIŃCY : 31 179
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 30 138
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 29 234
Napisz komentarz