GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA
Granica państwowa między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą
- Brak komentarzy
- Przeczytano: 46 356
NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Geografia / GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA
STRESZCZENIE
Granica państwowa, rozdzielająca tereny Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy jest poprowadzona przez tereny, które w przeszłości nie jednokrotnie były uznawane za sporne. W wyniku wojen, rozbiorów i innego typu konfliktów międzypaństwowych granice były zmieniane, a nawet likwidowane. Obszar ten w przeszłości był pograniczem różnych narodów i kultur. Rzeki San oraz Bug na pewnych odcinkach, pełnią funkcje naturalnej granicy między Polską a Ukrainą.
Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.
KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Geografia 25 czerwca, 2013, 19:00
Granica państwowa między RP a Ukrainą
Długość granicy państwowej między Polską a Ukrainą wynosi 535 km. Przebiega ona wzdłuż województw lubelskiego (296 km) oraz podkarpackiego (239 km), które graniczą z obwodami wołyńskim, lwowskim i zakarpackim.
Obecny przebieg granicy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą jest wynikiem szeregu układów międzynarodowych oraz porozumień, zawartych w przeszłości między Rzeczpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich po zakończeniu II Wojny Światowej.
Granica państwowa, rozdzielająca tereny Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy jest poprowadzona przez tereny, które w przeszłości nie jednokrotnie były uznawane za sporne. W wyniku wojen, rozbiorów i innego typu konfliktów międzypaństwowych granice były zmieniane, a nawet likwidowane. Obszar ten w przeszłości był pograniczem różnych narodów i kultur. Rzeki San oraz Bug na pewnych odcinkach, pełnią funkcje naturalnej granicy między Polską a Ukrainą.
W związku z rozszerzaniem się Unii Europejskiej oraz akcesją Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii do struktur Wspólnoty Europejskiej, przed Państwową Przygraniczną Służbą Ukrainy powstały nowe zadania. Przede wszystkim ochrona zewnętrznych granic UE, na odcinku styczności obszaru Unii z terytorium Ukrainy. Długość granicy UE i Ukrainy wynosi 1390 km. Międzynarodowa współpraca z państwami członkami UE wymagała nowych rozwiązań w dziedzinie ochrony granic. W związku z bezpośrednim przystąpieniem Polski, Słowacji i Węgier w 2007 roku do Układu z Schengen, współpraca służb granicznych UE i Ukrainy, przeszła na nowy poziom. Na dzień dzisiejszy Administracją Państwowej Przygranicznej Służby Ukrainy operatywnie współpracuje z Agencją Frontex (siedziba w Warszawie), która jest niezależną agencją w ramach Unii Europejskiej, do spraw kontroli oraz koordynacji współpracy na granicach UE. Do jej zadań należy między innymi:
- zarządzanie współpracą operacyjną na granicach zewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej;
- udzielanie pomocy i szkolenie służb granicznych państw członkowskich UE oraz państw „ościennych” UE;
- analiza ryzyka zagrożeń terroryzmem i środków przeciwdziałania;
- wspomaganie państw członkowskich UE w procesach deportacyjnych.
Stanem na 2009 rok na granicy polsko-ukraińskiej, funkcjonuje 12 przejść granicznych.
Źródło:
http://www.pvu.gov.ua/control/uk/index
http://www.strazgraniczna.pl/wps/portal
PRZEKRACZANIE GRANICY PAŃSTWOWEJ
Obywatele Unii Europejskiej oraz EFTA (European Free Trade Association) – nie podlegają obowiązku posiadania wizy podczas podjęcia podroży oraz pobytu na terytorium Ukrainy. Zgodnie z ustawą o migracji oraz rejestracji obywateli innych państw na terytorium Ukrainy, cudzoziemcy mogą przebywać do 90 dni bez zameldowania oraz rejestracji. Dokładne informacje celno-prawne można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej (http://www.msz.gov.pl/).
Podczas odprawy paszportowej, cudzoziemcy wypełniają KARTĘ MIGRACYJNĄ, którą należy przekazać pracownikowi Służby Granicznej Ukrainy wraz z paszportem zagranicznym. W „karcie”należy zawrzeć następujące informacje:
- Dane osobowe (imię, nazwisko, data urodzenia);
- Dane paszportowe (paszport, numer, seria oraz organ wydający);
- Dane dotyczące celu podróży, np. turystyka, odwiedziny rodziny lub biznes;
- Dane dotyczące miejsca pobytu (miasto, region, hotel lub osoba prywatna);
- Dane dotyczące daty powrotu (wyjazdu).
Część blankietu „karty” zostanie podbita pieczątką Służby Granicznej oraz przekazana posiadaczowi paszportu. Należy ją zachować razem z innymi dokumentami do momentu powrotu (zostanie ponownie sprawdzona podczas ponownego przekraczania granicy).
Podróżujący pociągiem lub autokarem, zostaną objęci ubezpieczeniem poprzez zakup biletu w kasie autobusowej lub kolejowej (należy kupić bilet w celu uniknięcia problemów z odszkodowaniem w przypadku wypadku!). Cudzoziemcy podróżujący samochodem, mają obowiązek dokonania ubezpieczenia pojazdu po przekroczeniu Granicy Państwowej.
Podczas przekraczania granicy, cudzoziemcy podlegają regułom celnym, które są ustalone przez Państwową Celną Służbę Ukrainy (informacje dostępne w biuletynach informacyjnych MSZ RP).
Koniecznie warto przeczytać artykuły o przekraczaniu granicy:
Co można przewozić przez granicę z Ukrainą
TAGI ARTYKUŁU
KOMENTARZE DO ARTYKUŁU
MOŻESZ ZAMIEŚCIĆ PIEWSZY KOMENTARZ
I ROZPOCZĄĆ CIEKAWĄ DYSKUSJĘ
O Stronie
NieznanaUkraina.pl
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie
Komentarze
- Małgorzata napisał w BALNEOLOGICZNY KURORT NIEMIRÓW :
Mój pra pra pra dziadek urodził się w Niemirowie w 1865 r. Rodzina Jego matki ( Lechańska Rozalia) z tamtąd… - Valentina napisał w KRZEMIENIEC : MIASTO RODZINNE JULIUSZA SŁOWACKIEGO :
Hi, how can I get information about the towns in Kremenets by 1920th? I want to know about m'y roots.… - Pan Prozak napisał w SAMBOR :
Tak. To było kiedyś pięknie miasto! No to co zrobili z domem sokoła w czasie sowieckich to jak byś miałi… - Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś? - tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z… - Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości… - Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
WYSZUKAJ
NA STRONIE
INFORMACJE
Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner
POPULARNE
Artykuły, które przeczytano najwięcej razyCO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 164 967
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 82 406
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 78 422
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 62 565
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 62 442
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 58 630
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 46 356
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 40 971
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 40 560
PRZED PODRÓŻĄ : 33 998
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 33 166
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 33 097
ZNANI UKRAIŃCY : 31 178
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 30 137
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 29 230
Napisz komentarz