DROHOBYCZ : STARE CERWKIE DREWNIANE : CERKIEW ŚW. JURA
- Brak komentarzy
- Przeczytano: 5 629
NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Polecane, Zabytki / DROHOBYCZ : STARE CERWKIE DREWNIANE : CERKIEW ŚW. JURA
STRESZCZENIE
Drewniane obiekty sakralne, są nieodmiennie wizytówką Drohobycza. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć Państwu jeden z unikalnych, drewniany obiekt religijny Drohobycza, którym nieodmiennie jest Cerkiew św. Jura w Drohobyczu. W kolejnym artykule opowiemy również o innej drewnianej cerkwi w Drohobyczu Te dwa wspaniałe obiekty, obecnie nie pełnią funkcji sakralnej. Po przeprowadzonej konserwacji, są oddane pod zarząd Muzeum Ziemi Drohobyckiej z siedzibą w Drohobyczu – jako eksponaty, razem z dzwonnicami są dostępne do zwiedzania i fotografowania. Obie Cerkwie posiadają status „Pomnika Architektury Drewnianej Ukrainy” … Będąc w Drohobyczu nieodmiennie należy obejrzeć te wspaniałe, kryte gontem obiekty ! Zatem zapraszamy do zapoznania się z pierwszą cerkwią!
Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.
KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Polecane, Zabytki 20 stycznia, 2012, 10:00
MUZEUM ZIEMI DROHOBYCKIEJ
Będąc w Drohobyczu, miłośnikom krajoznawstwa, wiedzy o kulturze i etnografii, polecamy odwiedzenie „MUZEUM ZIEMI DROHOBYCKIEJ” z siedzibą w Drohobyczu. Jest to krajoznawcze muzeum, które posiada różne wydziały, między innymi: wydział przyrodniczy, wydział etnograficzny, wydział historyczny, Pałac Sztuki, galeria obrazów oraz pomniki architektury, którymi nieodmiennie są Kościół pod wezwaniem Św. Bartłomieja z wieżą obronną i dwie drewniane, kryte gontem cerkwie!!!
Cerkiew św. Jura w Drohobyczu
Cerkiew św. Jura w Drohobyczu: pochodząca z przełomu XV i XVI wieków. Położona jest w Drohobyczu przy ul. Sołonyj Stawok 23.
(ukr. Церква Святого Юра: вул. Солоний Ставок 23 ). Cerkiew razem z dzwonnicą cerkiewną (wybudowaną w 1670 roku) – posiada status: „Pomnik architektury o statusie Narodowym”.
Cerkiew św. Jura w Drohobyczu zwana też czasami „Św. Jerzego”— jest drewnianą cerkwią w Drohobyczu i jedną z najcenniejszych zabytków sakralnej architektury drewnianej ziemi drohobyckiej i lwowskiej. Obiekt pochodzi z przełomu XV i XVI wieków i pierwotnie znajdował się we wsi Nadiejewo – skąd został przeniesiony w 1656 roku. W roku 1670 obok cerkwi wzniesiono wolnostojącą dzwonnicę. W okresie od XVII do XX wieku była wielokrotnie remontowana, z zachowaniem oryginalnego stylu. Ostatni raz konserwowano ją w latach 1974-1975.
Cerkiew jest wzniesiona jest w całości z drewna. Jest to trójdzielna konstrukcja, z nawą na planie kwadratu. Nad trzema komponentami budynku: przedsionek, nawa i prezbiterium umieszczone zostały cebulaste kopuły. Po dwóch stronach nawy usytuowane są drewniane kaplice boczne zwieńczone kopułami podobnymi do tych znajdujących się nad główną bryłą obiektu. Całość obiektu jest kryta gontem huculskim.
Wnętrze Cerkwi św. Jura, jest bogato udekorowane freskami wykonanymi przez zespół artystów pod kierunkiem Stefana Medickiego. Ten sam autor wykonał bogato rzeźbiony ikonostas, w którym wyróżniają się ikony przedstawiające św. Pawła i św. Jerzego.
Obecnie cerkiew jest dostępna do zwiedzania i fotografowania.
Zapraszamy do komentowania artykułów oraz dodawania własnych spostrzeżeń. Również zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami powiązanymi z „Ziemią drohobycką i Drohobyczem”. Pozdrawiamy serdecznie !
TAGI ARTYKUŁU
KOMENTARZE DO ARTYKUŁU
MOŻESZ ZAMIEŚCIĆ PIEWSZY KOMENTARZ
I ROZPOCZĄĆ CIEKAWĄ DYSKUSJĘ
O Stronie
NieznanaUkraina.pl
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie
Komentarze
- Małgorzata napisał w BALNEOLOGICZNY KURORT NIEMIRÓW :
Mój pra pra pra dziadek urodził się w Niemirowie w 1865 r. Rodzina Jego matki ( Lechańska Rozalia) z tamtąd… - Valentina napisał w KRZEMIENIEC : MIASTO RODZINNE JULIUSZA SŁOWACKIEGO :
Hi, how can I get information about the towns in Kremenets by 1920th? I want to know about m'y roots.… - Pan Prozak napisał w SAMBOR :
Tak. To było kiedyś pięknie miasto! No to co zrobili z domem sokoła w czasie sowieckich to jak byś miałi… - Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś? - tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z… - Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości… - Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
WYSZUKAJ
NA STRONIE
INFORMACJE
Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner
POPULARNE
Artykuły, które przeczytano najwięcej razyCO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 164 967
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 82 406
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 78 419
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 62 564
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 62 442
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 58 629
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 46 355
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 40 971
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 40 559
PRZED PODRÓŻĄ : 33 998
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 33 165
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 33 094
ZNANI UKRAIŃCY : 31 178
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 30 137
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 29 230
Napisz komentarz