TRUSKAWIEC OCZAMI TURYSTÓW

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości / TRUSKAWIEC OCZAMI TURYSTÓW


streszczenie STRESZCZENIE

Przedstawiamy Państwu, kolejny artykuł o Truskawcu, w którym przybliżymy „w pigułce” miejsca, obiekty i rzeczy, które nieodmiennie należy zobaczyć i zwiedzić pod czas wizyty w tym urokliwym uzdrowisku ! Truskawiec – balneologiczny kurort o znaczeniu ogólnokrajowym, był i pozostaje jednym z najważniejszych kurortów na obszarze byłego ZSRR oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Nadal przyciąga rzesze turystów i kuracjuszy, którzy zmierzają tutaj w celu poprawy zdrowia i „pogodnego ducha”, dla relaksu, odpoczynku, zakupów … , oraz wiele, wiele innych motywów, których przyrodę ciężko jest pojąć ! truskawiec ico

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości 30 września, 2011, 10:00

Planujesz wyjazd do Truskawca

 

Zadajesz sobie pytania: Co warto zobaczyć w Truskawcu ? Gdzie należy się udać ?


Co jest warte uwagi będąc w Truskawcu:

Pijalnie wody mineralnej

Pijalnie wody mineralnej: W obrębie miasta, w bezpośrednim centrum, zlokalizowane są dwie pijalnie wody mineralnej. W języku ukraińskim nazwa tych obiektów brzmi „Бювет” [biuwet]. Są to pomieszczenia adaptowane pod duże rzesze ludzi, którzy mogą w nich spokojnie i bez pośpiechu konsumować wodę mineralną. Tego „daru przyrody” w postaci wody, w Truskawcu jeszcze długo nie zabraknie. Wodę o różnym składzie mineralogicznym, pobierają w Truskawcu bez przerwy od drugiej połowy XIX wieku. Najpopularniejszą nieodmiennie jest „Naftusia” – szczawa alkaliczno-ziemna o dużej zawartości siarkowodoru (HS), a także słone: „Marija”, „Sofiaja” i „Bronisława”. O leczniczych właściwościach tych wód, można pisać godzinami, przy czym używać naukowej terminologii – myślę, że jeżeli ktoś jest zainteresowany taką informacją – może spokojnie zdobyć ją w podręcznikach naukowych.

Park zdrojowy

Park zdrojowy: W Truskawcu, w centrum miasta, na lekko pochylonym terenie, między „Biuwetami”, zlokalizowany jest park. Jest on otoczony ze wszystkich stron sanatoriami, hotelami, pensjonatami, pijalniami wód mineralnych oraz deptakiem. Położony na wzgórzu park, jest pełen pięknych drzew o różnym wieku i gatunku, po przeplatany ścieżkami, dróżkami oraz chodniczkami, pełen pomników, obiektów historycznych, altanek, ujęć wody mineralnej, ławeczek oraz niepowtarzalnych widoków. Rzesze turystów codziennie przemierzają te „zielone płuca Truskawca”, konsumują wodę mineralną oraz prowadzą rozmowy. Park posiada własną koncepcję tematyczną, jest to tematyka utworu poetessy i pisarki ukraińskiej Lesi Ukrainki, pod tytułem „Лісова Пісня” [lisowa pisnia]. Jest to opowiadanie o młodym chłopaku, który zakochał się w leśnej Nimfie, rusałce – stworzeniu mistycznym … , całość parku jest „naszpikowana” mosiężnymi figurami, statuami, które przedstawiają sobą bohaterów utworu. W parku zlokalizowane są między innymi: pomnik Adamowi Mickiewiczowi, ujęcie wody „Józia”, studzienki wody mineralnej, które są zabudowane małymi drewnianymi obiektami z XIX i XX wieków, a także wiele, wiele innych ciekawych rzeczy.

Deptak oraz Rynek

Deptak oraz Rynek: Deptak zlokalizowany w samym sercu Kurortu Truskawiec. Zaczyna się na Rynku Truskawieckim (centralny placyk miasta) i ciągnie się linią prostą przez około 300 metrów gdzie na końcu jest zwieńczony „Dolnym Biuwetem” oraz Parkiem Zdrojowym. W całości jest objęty strefą dla pieszych, latem kwitnie i zielenieje. W obrębie Deptaka są zlokalizowane: stanowiska handlowe, na których sprzedają upominki, usługi turystyczne i wycieczki, a także przekąski, „Muzyczna Altana”, w której w okresie letnim w weekendy grają zespoły muzyczne, liczne sklepiki, apteka, stanowisko sprzedaży obrazów i rysunków lokalnych mistrzów pędzla i kawałka węgla rysowniczego, a także wiele, wiele innych ciekawych rzeczy, które przyciągają rzesze wczasowiczów.

Bazar przedmiotów artystycznych i rękodzieł

Bazar przedmiotów artystycznych i rękodzieł: Zlokalizowany jest w centrum Truskawca, w bezpośrednim sąsiedztwie Deptaka, jest miejscem gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Można tutaj kupić zarówno obrazy, rzeźby jak i figurki, naczynia, odzież i inne przedmioty wykonane w stylu karpackim. Oczywiście tego typu przedmioty nie zawsze są tanie, a wręcz drogie – ale raz w życiu można wydać sumę na dobrą, ciekawą i niepowtarzalną rzecz.

Strefa sacrum w Truskawcu

Strefa sacrum w Truskawcu: wszystkie obiekty religijne, kościół, dwie cerkwie, stary cmentarz … mieszczą się w bezpośrednim centrum Truskawca. Obiekty religijne należą do lokalnych społeczności i pełnią funkcje duchowne dla różnych konfesji kościoła chrześcijańskiego. Ciekawostką jest fakt, iż w czasach ZSRR – w truskawieckim rzymskokatolickim kościele wybudowanym w XIX wieku, mieściło się „Planetarium”. Jest to jeden z wielu przykładów adaptacji obiektu religijnego pod cele świeckie i naukowe.

Mosiężne figury

Mosiężne figury: „porozrzucane” po centralnej części miasta, w parku zdrojowym, na deptaku, wykonane z brązu, miedzi oraz mosiądzu – tworzą specyficzny klimat, nawiązują do utworu „Lisowa pisnia” autorstwa poetessy Lesi Ukrainki. Wszystkie postacie wykonane z metalu, są bohaterami utworu. Zazwyczaj każdy turysta robi sobie zdjęcia z tymi ciekawymi „rzeźbami”, które dobrze wpisują się w otoczenie i klimat kurortu.

Wiele innego ciekawego jest warte obejrzenia. Jest dużo ciekawych obiektów, o których można napisać. Przykładowo zachęcamy do obejrzenia lub zwiedzenia:

  • Gmach urzędu miasta Truskawca, który monumentalnie stoi przy Rynku truskawieckim;
  • Sławna, drewniana Willa „Goplana”, w której mieści się wystawa obrazów;
  • Pałac Kultury im. Tarasa Szewczenki;
  • Liczne pensjonaty, które pamiętają okres dwudziestolecia międzywojennego;
  • Drewniane „Muzeum Historii Truskawca”;
  • Budynki i kamieniczki przedwojenne …

No i ostatecznie, z dumą informujemy, że Truskawiec został wylosowany jako „MIASTO PARTNER EURO 2012”. Czyli to kolejna szansa na dynamiczny rozwój i rozbudowę infrastruktury turystycznej.

 P.S. Postaramy się w najbliższym czasie zamieścić zdjęcia.

Zachęcamy wszystkich do komentowania artykułu, a także do zadawania pytań autorom ! Chętnie odpowiemy na wszystkie wasze pytania. Co myślicie o Truskawcu ? Co chcielibyście jeszcze wiedzieć ? Czy macie jakieś propozycje ? Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy na „Nieznaną Ukrainę !!!



TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


MOŻESZ ZAMIEŚCIĆ PIEWSZY KOMENTARZ

I ROZPOCZĄĆ CIEKAWĄ DYSKUSJĘ

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

  • Małgorzata napisał w BALNEOLOGICZNY KURORT NIEMIRÓW :
    Mój pra pra pra dziadek urodził się w Niemirowie w 1865 r. Rodzina Jego matki ( Lechańska Rozalia) z tamtąd…
  • Valentina napisał w KRZEMIENIEC : MIASTO RODZINNE JULIUSZA SŁOWACKIEGO :
    Hi, how can I get information about the towns in Kremenets by 1920th? I want to know about m'y roots.…
  • Pan Prozak napisał w SAMBOR :
    Tak. To było kiedyś pięknie miasto! No to co zrobili z domem sokoła w czasie sowieckich to jak byś miałi…
  • Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
    Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś?
  • tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
    Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z…
  • Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
    Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości…
  • Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
    Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…


WYSZUKAJ

NA STRONIE




INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 163 574
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 81 579
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 77 517
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 62 287
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 62 054
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 58 497
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 45 912
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 40 255
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 39 492
PRZED PODRÓŻĄ : 33 765
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 32 886
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 32 831
ZNANI UKRAIŃCY : 30 917
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 28 899
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 28 507

Ranking artykułów





Przejdź do paska narzędzi